13.04.2020 5 клас
Проект: Декоративна торбинка.
Технологія виконання: Ручним та машинним способом.
Тема:Ознайомення з будовою швейної машини. Правила техніки безпеки.
Завдання : Ознайомитися з будовою швейної машини, заправкою верхньої та нижньої нитки, правилами техніки безпеки при заправленні ниток. Опрацювати §24, переглянути презентацію. Виконати практичну роботу.
§24. ПРИНЦИП ДІЇ ШВЕЙНОЇ МАШИНИ
Тисячоліттями одяг виготовляли вручну. Це була важка і довготривала праця. Лише у другій половині XVIII століття вперше з’явилися швейні машини. Ці машини були доволі примітивними. Поступово, завдяки таким винахідникам і механікам, як Хоу, Хант, Зінгер, виникли досконалі швейні машини, які значно полегшили і пришвидшили процес пошиття одягу.
Перший проект машини для пошиття одягу запропонував у кінці XV століття відомий художник і винахідник Леонардо да Вінчі.
Сучасні швейні машини надзвичайно різноманітні. На них шиють не лише одяг, а й взуття, сумки та безліч інших предметів вжитку. Вони бувають універсальні та спеціальні. На універсальних машинах можна виконувати багато операцій, на спеціальних – якусь одну, наприклад, обметувати петлі, або пришивати гудзики, вишивати, чи обметувати зрізи.
Швейні машини поділяють на промислові й побутові. Промисловими швейними машинами обладнані швейні цехи фабрик, майстерні з пошиття та ремонту одягу.
Ознайомимося детальніше з побутовими швейними машинами. Ці машини універсальні й можуть виконувати кілька операцій, наприклад, зшивати деталі прямолінійною строчкою, обметувати зрізи тканини чи оздоблювати вироби зигзагоподібною строчкою. Вони також укомплектовані пристосуваннями для пришивання гудзиків, застібок, обметування петель. Побутові швейні машини бувають із ручним, ножним та електричним приводами (мал. 125). Привод – це пристрій, за допомогою якого приводяться в рух усі механізми машини.
Мал. 125. Швейні машини: а – з ручним приводом; б – з ножним приводом; в – із знімним електричним приводом; г – із електричним приводом, вмонтованим у корпус машини
Машина з ручним приводом є найпростішою у використанні. Але суттєвим недоліком даного приводу є те, що завжди під час роботи зайнята одна рука, що знижує продуктивність праці.
Більш удосконаленим варіантом є машина з ножним приводом, яка працює з більшою швидкістю. Під час роботи на ній можна двома руками підтримувати тканину, що покращує якість виробу.
Майже всі сучасні швейні машини приводяться в рух електродвигуном. Вони досконаліші й зручніші, ніж машини з ручним і ножним приводами, оскільки мають більшу швидкість обертання махового колеса. Завдяки цьому скорочуються витрати часу на пошиття виробу.
Як бачите, побутові швейні машини – різноманітні за своєю конструкцією, технічними можливостями і зовнішнім виглядом. Але всі швейні машини мають подібну будову (мал. 126).
– Яка різниця між універсальними і спеціальними машинами?
– Якими приводами можуть бути оснащені побутові швейні машини?
Мал. 126. Будова швейної машини: 1 – голка;
2 – притискна лапка; 3 – човниковий механізм;
4 – засувна пластина; 5 – нитконапрямляч; 6 – платформа;
7 – стояк; 8 – регулятор довжини стібка; 9 – махове колесо; 10 – моталка; 11 – котушковий стержень; 12 – рукав;
13 – головка рукава; 14 – ниткопритягач
А як саме працюють швейні машини?
Швейну машину з ручним приводом приводять у рух за допомогою ручного приводу, який кріпиться до махового колеса (мал, 127), При обертанні рукоятки приводу обертається махове колесо, а від нього рух передається до всіх механізмів машини.
Швейну машину з ножним приводом приводять у рух за допомогою ножного приводу, що має педаль (мал. 128), натискаючи ногами на яку, людина приводить її в коливальний рух. Рух педалі через ряд деталей передається пусковому колесу. Воно з’єднане пасом зі шківом махового колеса. Через пас обертовий рух пускового колеса передається маховому колесу, а від нього – усім іншим механізмам машини.
Мал. 127. Ручний привод:
1 – махове колесо;
2 – фрикційний гвинт;
З – поводок; 4 – рукоятка;
5 – важіль
Мал. 128. Ножний привод: 1 – педаль; 2 – шків махового колеса; 3 – пас; 4 – пускове колесо
Усі сучасні побутові машини оснащені електричним приводом. Електропривод складається з електродвигуна, пускорегулювальної педалі, з’єднувального шнура.
Шків електродвигуна з’єднаний зі шківом махового колеса пасом (мал. 129).
Мал. 129. Електричний привод: 1 – електродвигун;
2 – пускорегулювальна педаль; 3 – з’єднувальний шнур;
4 – шків електродвигуна; 5 – пас; 6 – шків махового колеса
Педаль встановлюється на підлозі у зручному місці. Пуск електропривода відбувається натискуванням ногою на педаль. Швидкість прокладання машинної строчки залежить від сили натискування: чим сильніший тиск на педаль, тим більшою є швидкість. При відпусканні педалі машина зупиняється. Електродвигун, залежно від моделі, може бути вмонтованим у корпус машини, а може кріпитися до стояка машини (див. мал. 125, с. 214),
1. Який принцип роботи швейної машини із ручним приводом?
2. Який принцип роботи швейної машини із ножним приводом?
3. Який принцип роботи швейної машини із електричним приводом?
Основні робочі органи швейних машин. Для виконання машинного стібка в кожній швейній машині є основні робочі органи:
- голка - використовується для проколу тканини, проведення через них верхніх ниток і утворення петлі із цієї нитки. Механізм голки розміщений в рукаві машини, здійснює поступальні рухи (вверх, вниз);
- човник - захоплює петлю голки, розширює її, обводить навколо шпульки, здійснює переплетення верхньої і нижньої ниток. Механізм човника розміщений під платформою і здійснює обертальні рухи;
- ниткопритягувач - подає нитку голці, човник забирає нитку з човникового механізму, затягує стібок і змотує нитку з котушки для отримання наступного стібка. Механізм ниткопритягувача здійснює обертаючі коливаючі рухи, знаходиться в рукаві машини;
- зубчаста рейка - використовується для переміщення тканини на довжину стібка і визначає, яка відстань між двома суміжними проколами голки. Механізм зубчастої рейки розміщений під платформою;
- лапка - притискає тканину до голкової пластини і рейки, допомагає переміщенню тканини на довжину стібка. Механізм лапки розміщений в рукаві машини і не здійснює ніяких рухів.
- фрикційний гвинт-(розміщений на маховому колесі) призначений для переведення швейної машини на холостий та робочий хід.
Човниковий стібок, процес його утворення. Човниковий стібок утворюється в результаті переплетення двох ниток, одна з яких подається з котушки, заправляється у вушко голки і проходить зверху тканини, а друга намотується на шпульку, яка вставляється зі шпульним ковпачком в човниковий механізм і проходить з нижньої сторони тканини. Всередині шарів тканини ці нитки переплітаються і при їх натягу притискають тканину одну до одної, з'єднуючи їх по лінії строчки.
Човниковий стібок широко використовується для виготовлення різних видів одягу і білизни.
Машинні голки. Голка є ведучим робочим органом в утворенні стібків кожної швейної машини, вони виготовляються відповідно до стандартів. В швейній промисловості застосовуються номери від 60 до 210. Номер голки показує діаметр стержня, виражений в сотих долях мм.
Будова машинної голки: колба призначена для кріплення голки з голководієм; лезо і вістря - для проколювання тканини; вушко-для заправлення верхньої нитки; у довгий жолобок ховається нитка при проколюванні тканини, зменшується тертя нитки; жолобки забезпечують переплетення верхньої та нижньої нитки. Заправляють верхню нитку в голку зі сторони довгого жолобка.
Від правильного підбору голок та ниток залежить нормальна робота машини і якість швів, які виконуються. Так, для тонких тканин необхідно підбирати тонкі нитки і голки. Для операцій, де товщина зшивання тканин збільшується, номер голки повинен бути більший, а номер нитки залишається такий самий.
ПРАКТИЧНА РОБОТА
1.Ознайомлення з будовою швейної машини (уважно розглянь малюнок 126)
2. Якщо вдома є швейна машина, підійди до неї та знайди деталі швейної машини за мал. 126.
3. Напиши в робочому зошиті назви деталей швейної машини.
Переглянь презентацію
Комментариев нет:
Отправить комментарий